زیبایی پوست

چگونه از پوست صورت خود مراقبت کنیم؟

هم خانم ها و هم آقایانی که به ظاهر خود اهمیت می دهند داشتن پوستی سالم و بی نقص را لازمه ظاهری زیبا می دانند.برای داشتن پوستی سالم عوامل داخلی و خارجی زیادی موثر هستند.در این مطلب عوامل موثر مراقبت از پوست را به شما معرفی می کنیم.

شناخت نوع پوست

اولین قدم برای مراقبت از پوست شناخت درست نوع پوست است.انواع اصلی پوست چرب، خشک، مختلط و معمولی هستند.شما می توانید با یک آزمایش ساده نوع پوست خود را شناسایی کنید.

قبل خواب پوست خود را کامل بشویید و بدون استفاده از هیچگونه مواد بهداشتی روی پوست صورت بخوابید.صبح روز بعد روی پوست صورت خود دست بکشید.

اگر کل صورتتان حالت روغنی و چرب داشت  پوست شما چرب است.

اگر کل صورتتان حالت خشکی و پوسته شدن داشت پوست شما خشک است.

اگر پیشانی ، بینی و چانه شما چرب و بقیه قسمت های صورتتان خشک یا معمولی بود پوست شما مختلط است.

اگر صورتتان نه خیلی چرب و یا خیلی خشک بود پوست شما معمولی و نرمال است.

شناختن نوع پوست باعث می شود که شما بتوانید محصولات مناسب را برای پوست خود تهیه کنید.

 
مراقبت های خارجی از پوست

در حالت کلی پنج مرحله اصلی برای مراقبت خارجی از پوست وجود دارد:
۱-پاک کردن Cleansing

پاک کردن صورت حتی اگه آرایشی نداشته باشید از مهم ترین مرحله های مراقبت از پوست است.به دلیل وجود آلودگی ها ،تماس دست آلوده با صورت و چربی طبیعی صورت به شما توصیه می کنیم حتی زمانی که آرایش نکرده اید هم صورت خود را پاک کنید

پاک کننده ها در انواع فوم ، ژل ، لوسیون و شیر پاک کن وجود دارند.

افرادی با پوست های خشک از پاک کننده های فومی و افرادی با پوست های چرب از شیر پاک کن بهتر است استفاده نکنند.

۲-لایه برداری Exfoliating

هر ۲۸ روز لایه جدید پوستی تشکیل می شود پس از بین بردن لایه های مرده و قدیمی از روی صورت اهمیت زیادی دارد.اگر لایه های قدیمی از بین برده نشوند احتمال به وجود آمدن جوش های سر سفید و سر سیاه زیاد میشود.

در هفته حداقل یک بار از لایه بردار بردار استفاده کنید و در فصل های سرد که پوست خشک تر است در استفاده از لایه بردار زیاده روی نکنید.

۳-تونر Toning

تونر ها محلول هایی هستند که برای تنظیم PH پوست صورت تعبیه شده اند. ولی اکنون برای  سم زدایی و تمیز کردن صورت و آرایش هم استفاده می شوند.  از توصیه هایی که می توانیم راجع به تونر ها به شما بکنیم این است تونری استفاده کنید که فاقد الکل باشد.استفاده از تونر هر صبح و هر شب بعد از پاک کردن صورت توصیه می شود.

۴-رطوبت رسانی Moisturizing

هر نوع پوستی چه پوست چرب و یا خشک نیاز به رطوبت رسانی دارد .اگر پوست شما چرب است از مرطوب کننده های ژلی و سِرُم و اگر پوستتان خشک است از مرطوب کننده های کرمی و خمیری استفاده کنید.و هر صبح و هر شب پس از پاک کردن و  استفاده از تونر از مرطوب کننده استفاده کنید.
 
۵-محافظت از پوست Protection

تمام این مراقبت ها از پوست زمانی نتیجه مطلوب می دهند که از پوستتان محافظت کنید. کرم ضد آفتاب تنها برای زمانی که به ساحل می روید نیست. در روز های ابری و بارانی هم محافظت از پوست در مقابل اشعه ماورای بنفش آفتاب واجب است. سعی کنید از کرم های با SPF حداکثر ۳۰ و +++PA استفاده کنید و در طول روز هر دو الی سه ساعت آن را تجدید کنید. ژان داما مدل و بلاگر فرانسوی در مصاحبه ای می گوید که برای صورتش تنها از کرم های ضد آفتاب استفاده می کند و همین باعث می شود نیاز به کرم پودر نداشته باشد.

عوامل داخلی مثل ژنتیک ، سن  رژیم غذایی در سلامتی پوست شما بی تاثیر نیستند.خوردن غذا هایی غنی از ویتامین سی و آنتی اکسیدان می تواند به داشتن پوستی زیباتر کمک زیادی کند.

این مطلب در تاریخ دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .