زیبایی پوست

ده درمان خانگی برای رفع چین و چروک پوست

 دلیل چین و چروک شدن پوست چیست؟
ظاهر شدن چین و چروک ها طی روند طبیعی افزایش سن رخ می دهد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که کلاژن و الاستین موجود در بافت پیوندی پوست به سبب تغییرات در فیبروبلاست، ضعیف و شکننده می شوند.
چروک های زیاد و زود هنگام می توانند در اثر فاکتورهایی مانند در معرض قرار گرفتن آفتاب به مدت طولانی و یا قرار گرفتن در محیط های سخت، سیگار کشیدن، مصرف برخی داروها، فشارهای روحی زیاد، کاهش وزن ناگهانی، کمبود ویتامین E و عوامل ژنتیکی رخ دهند.
روش ها و درمان های خانگی زیادی در جهت کم شدن و جلوگیری از ایجاد چین و چروک ها وجود دارند که در اینجا به 10 مورد از آنها خواهیم پرداخت:
 روغن زیتون
استفاده از روغن زیتون بعنوان ماساژ صورت بسیار مفید می باشد. روغن زیتون یک منبع غنی از آنتی اکسیدان، ویتامین A و ویتامین E می باشد که می تواند با رادیکال های آزاد پوست آسیب دیده مبارزه کند.
ماساژ پوست آسیب دیده به کمک روغن زیتون می تواند سبب مرطوب شدن، ترمیم و بازسازی سلول های پوست شود. از آنجاییکه روغن زیتون به اعماق پوست نفوذ می کند سبب نگهداری طولانی مدت پوست و مرطوب نگه داشتن آن می شود.
روش استفاده از روغن زیتون
یک گزینه پیشنهادی مخلوط کردن چند قطره عسل به مراه چند قطره روغن زیتون و گلیسیرین می باشد. می توانید این مخلوط را دو بار در روز بر روی صورت خود بمالید و ماساژ دهید.این کار سبب حذف سلول های مرده و سفت شدن پوست می شود. همچنین ماساژ پوست با روغن نارگیل، روغن شترمرغ، روغن بادام یا روغن ویتامینE مانع از ایجاد چین و چروک می گردد.
شنبلیله
برگ، دانه و روغن گیاه شنبلیله می تواند بعنوان پادزهر برای مشکلات مختلف پوستی از جمله چین و چروک مورد استفاده قرار گیرد. این برگ ها منبع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی مغذی هستند که براحتی جذب بدن شده و در صورت استفاده مرتب می توانند بعنوان درمانی برای چروک ها و خطوط ریز صورت استفاده شوند.
روش استفاده از شنبلیله
برگ های تازه گیاه شنبلیله را خرد کرده و بعنوان یک ماسک یا برچسب استفاده کنید. این ماسک طبیعی را در طول شب بر روی صورت خود قرار داده و صبح با آب ولرم شستشو دهید. همچنین می توانید صورت خود را با آب جوشیده حاوی دانه های شنبلیله شستشو دهید و یا از روغن این گیاه بر روی چروک ها و خطوط ریز صورت خود استفاده کنید.
 گیاه آلوئه ورا
آلوئه ورا حاوی اسید مالیک می باشد که با افزایش خاصیت ارتجاعی پوست می تواند سبب کاهش میزان چین و چروک های صورت گردد. می توانید براحتی برگ این گیاه را جدا کرده و ژل درون آن را استخراج کنید. ژل استخراج شده را به مدت 15 الی 20 دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید و سپس با آب ولرم شستشو نمایید.
روش استفاده از گیاه آلوئه ورا
یک گزینه پیشنهادی  مخلوط کردن یک قاشق چایخوری از ژل آلوئه ورا با ویتامین E و قرار دادن آن بر روی مناطقی از پوست که دارای چین و چروک است،می باشد.این مخلوط را به مدت نیم ساعت بر روی پوست خود قرار داده و سپس با آب ولرم شستشو نمایید.
 زنجبیل
زنجبیل به دلیل محتویات آنتی اکسیدانی خود بعنوان یک درمان خوب برای رفع چین و چروک پوست مطرح می باشد. بعلاوه،این گیاه مانع از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست که اصلی ترین دلیل ایجاد چین و چروک است، می شود.
روش استفاده از زنجبیل
مخلوطی از زنجبیل خرد شده و یک قاشق سوپخوری عسل تهیه کرده و هر صبح میل نمایید. همچنین می توانید دوبار در روز چای زنجبیل بنوشید.
 موز
موز منبع غنی از ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان می باشد که می تواند با ایجاد چین و چروک و خطوط ریز صورت مبارزه کند. استفاده از این روش درمانی دوبار در هفته می تواند سبب جوانسازی پوست و رفع چین و چروک پوست بصورت طبیعی گردد.
روش استفاده از موز
دو عدد موز را به صورت یک لایه نازک له کنید و این لایه را بر روی مناطق دارای چین و چروک پوست خود به مدت حداقل نیم ساعت قرار داده و سپس با آب ولرم شستشو دهید. می توانید همراه با برخی مرطوب کننده های پوست نیز از آن استفاده کنید.
همچنین می توانید مخلوطی از موز له شده و گیاه آووکادو و عسل تهیه کرده و مقدار زیادی از آن را به مدت 20 دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید و سپس شستشو نمایید.
 بادام
برای از بین بردن چین و چروک پوست می توانید از بادام استفاده کنید. بادام یک منبع غنی از فیبر، ویتامین E، آهن، زینک، کلسیم، فولیک اسید و اسید اولئیک می باشد که می تواند سبب به تاخیر انداختن روند پیشرفت چین و چروک پوست گردد.
روش استفاده از بادام
چند عدد بادام را در طول شب در شیر بخیسانید. صبح، پوست آن را جدا کرده و بادام ها را ریز رنده کنید. این عصاره را بر روی پوست خود قرار دهید. همچنین می توانید به منظور از بین بردن تیرگی زیر چشم، آن را زیر چشم های خود نیز بمالید و پس از 20 الی 30 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید. برای کسب نتیجه بهتر این کاررا هر روز تکرار کنید.
همچنین جهت به تاخیر انداختن اثرات پیری بر روی پوست ،پوست خود را با روغن بادام ماساژ دهید.
 هویج
هویج برای از بین بردن چین و چروک پوست بسیار مفید است. هویج منبع غنی از ویتامین A می باشد که می تواند سبب افزایش تولید کلاژن و در نهایت صاف شدن پوست گردد.
روش استفاده از هویج
دو یا سه هویج بزرگ را در آب بجوشانید تا کاملا نرم شوند و سپس با مقدار کمی عسل مخلوط کرده تا یک مایع چسبناک به دست آید.آن را بطورمستقیم روی پوست خود قرار دهید .پس از حدود نیم ساعت آن را با آب ولرم شستشو دهید.
یک گزینه پیشنهادی استفاده از مخلوط آب هویج و عسل هر صبح و شب می باشد. این مخلوط را به مدت 10 دقیقه بر روی پوست خود قرار داده و سپس به طور کامل شستشو نمایید. همچنین استفاده از هویج خام در رژیم غذایی به شدت توصیه می شود.
آب لیمو
آب لیمو منبع غنی از اسید سیتریک می باشد که می تواند بعنوان یک لایه بردار قوی عمل کند و پوست را از سلول های مرده پاکسازی نماید. آب لیمو همچنین می تواند بعنوان یک عامل تمییز کننده قوی عمل کند و سبب رفع چین و چروک صورت، جلوگیری از ریزش مو، از بین بردن خطوط صورت و دیگر نشانه های پیری پوست مانند ایجاد لکه دایره ای سیاه رنگ گردد.
روش استفاده از آب لیمو
به آرامی مقدار کمی آب لیمو را بر روی پوست صورت خود بمالید. پس از حدود 5 الی 10 دقیقه صورت خود را با آب شستشو دهید.این کار را روزی 2 الی 3 بار انجام دهید.
همچنین می توانید یک قاشق چایخوری ماست،عسل، روغن ویتامین E و آب لیمو را مخلوط کنید و آن را برروی صورت خود پخش کنید و پس از گذشت 15 الی 20 دقیقه شستشو نمایید.
یک گزینه پیشنهادی این است که آب لیمو را با پودرآملا (انگورهندی) مخلوط کرده و آن را برروی صورت خود قرار دهید. این کار سبب کاهش چین و چروک صورت و به تاخیر انداختن روند پیری پوست می گردد.
آناناس
برای از بین بردن چین و چروک پوست می توانید از آناناس استفاده کنید. آناناس حاوی آنزیم هایی می باشد که در افزایش خاصیت ارتجاعی، مرطوب سازی پوست و حذف سلول های مرده پوست دخالت دارند. همچنین این میوه منبع غنی از آنتی اکسیدان، فیبر و ویتامین ها می باشد که در ارتقای سلامت پوست موثر هستند.
روش استفاده از آناناس
تکه های آناناس را برروی قسمت های آسیب دیده پوست خود بمالید. پس از گذشت حدود 20 دقیقه به کمک آب سرد یا گرم شستشو دهید. هرروز 5 دقیقه قبل از شستشوی پوست خود،از مقداری عصاره آناناس سبز استفاده کنید. این روش می تواند در مان موثری برای رفع تیرگی های اطراف چشم باشد.
نوشیدن آب
نوشیدن آب راحت ترین و موثرترین روش درمانی برای رفع چین و چروک پوست می باشد. نوشیدن آب سبب هیدراته شدن بدن می شود و سطح رطوبت پوست را حفظ می کند. زمانی که بدن شما آب از دست بدهد، پوست پیرتر به نظر می رسد. همیشه سعی کنید از آب تصفیه شده و خالص استفاده کنید زیرا آب تصفیه نشده به سبب داشتن مواد شیمیایی می تواند در گذر زمان سبب آسیب پوست شما گردد.
چقدر آب بنوشیم؟
روزانه حداقل دولیتر آب تصفیه شده مصرف کنید. در ابتدای صبح برای شروع فعالیت بدنی خود یک لیوان آب بنوشید و در طول روز حتما یک بطری آب همراه خود داشته باشید. همچنین از مصرف نوشیدنی های الکلی و گاز دار بپرهیزید.

این مطلب در تاریخ یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .