زیبایی پوست

درمان آفتاب سوختگی

دانستن روش های درمان خانگی آفتاب سوختگی در فصل تابستان واقعا لازم و ضروری است. آفتاب سوختگی نوعی التهاب پوستی است که در اثر مجاورت طولانی مدت در آفتاب یا یا سایر منابع پرتو فرابنفش حاصل می‌شود. این سوختگی در اثر پرتو فرابنفش موجود در نور خورشید یا دستگاه‌های برنزه کننده (سولاریوم) به‌وجود می‌آید. از نشانه‌های آن می‌توان سرخی بیش از حد پوست، دردناک شدن و گاهی ایجاد تاول را نام برد.  در این نوشتار به درمان آفتاب سوختگی با روش های خانگی بسیار سریع و موثر پرداخته می شود.

۱. درمان آفتاب سوختگی با سرکه سیب
سرکه‌ی سیب صدها سال به تمام معنا یک بخش واجب و ضروری در هر خانه‌ای بوده است. هرچند هیچ تحقیقی بری اثبات استفاده از سرکه جهت رفع آفتاب سوختگی انجام نشده است، اما افراد بسیاری زیادی وجود دارند که معتقدند سرکه یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای رهایی از آفتاب سوختگی است چون می‌تواند اثر آفتاب سوختگی را کاهش دهد و همچنین بافتی را که به طور جزیی و خفیف دچار آفتاب سوختگی شده است درمان کند. در واقع، سرکه‌ی سیب سرشار از استیک اسید است که گفته می‌شود درد، خارش، و التهاب را کاهش می‌دهد. سرکه‌ی سیب خالص و تصفیه نشده بیشترین اثر را در درمان آفتاب سوختگی دارد. این درمان بعد از دوش آب سرد یا ولرم بیشترین تاثیر را دارد.
برای استحکام پوست خود دستورالعمل زیر را اجرا کنید
– بعد از دوش گرفتن با آب، بطری اسپری خود را با سرکه‌ی سیب خالص تصفیه نشده پر کنید، و بعد آن را روی قسمتی که دچار آفتاب سوختگی شده است بپاشید، یا می‌توانید گلوله‌های پنبه را در سرکه بخیسانید و روی پوست‌تان بمالید.
– می‌توانید ۱ فنجان سرکه‌ی سیب را داخل آب وان حمام بریزید و قسمتی از پوست‌تان را که دچار آفتاب سوختگی شده است در آن بخیسانید. این به تعادل pH و بهبود فرایند التیام کمک خواهد کرد.

۲. حمام کردن با بلغور جو دو سر
افزودن بلغور جو دو سر به آب حمام راه موثری برای کمک به تسکین و مداوای آفتاب سوختگی پوست است. بلغور جو دو سر با ظاهری زیبا یکی از رایج‌ترین چیزهایی است که مردم استفاده می‌کنند. حمام کردن با آب مخلوط با بلغور جو دو سر می‌تواند نتایج حیرت انگیزی به همراه داشته باشد چرا که پلی‌ساکاریدهای موجود در بلغور جو دو سر می‌توانند پوششی فراهم آورند برای محافظت و درمان پوست و در عین حال، آب نیز به سرد کردن و آبرسانی پوست‌تان کمک خواهد کرد. به یاد داشته باشید که آب مصرفی‌تان حتما آب ولرم باشد. اگر از آب سرد استفاده کنید، منافذ پوست‌تان بسته خواهد شد و پوست گرما را در خود حبس خواهد کرد. استفاده از آب ولرم به شما کمک خواهد کرد به نحو موثری پوست آفتاب سوخته‌ی خود را درمان کنید.
– ابتدا، بلغور جو دو سر خام را در یک جوراب پنبه‌ای تمیز و نو بریزید و سر آن را محکم گره بزنید. سر جوراب را سفت بگیرید وگرنه بلغور جو از آن به بیرون نشت خواهد کرد.
– وان حمام را از آب ولرم متمایل به سرد پر کنید. بعد جوراب را در آن به مدت چند دقیقه بخیسانید بعد در وان دراز بکشید.
– آب جوراب خیس شده را در در وان بچلانید و هر چند دقیقه یک بار این عمل را تکرار کنید.
– بعد، آب وان تیره رنگ می‌شود و ممکن است پوستتان حالت مخملی پیدا کند که این نشانه‌ی خوبی است.
– یادتان باشد که ساعت‌ها در وان نخوابید چرا که این کار می‌تواند پوست‌تان را بر خلاف آنچه انتظار دارید بسیار خشک کند.

۳. استفاده از آب ولرم
این روش هم درست مثل حمام کردن با جوش شیرین است. اثبات شده است که فرو رفتن در وانی پر از آب سرد راهی مناسب برای تسکین سوختگی و کمتر شدن احساس گزندگی روی پوست است، به خصوص وقتی که سوختگی به نواحی دور از دسترسی مثل پشت‌تان گسترش پیدا می‌کند. حتما چک کنید که آب وان کمی خنک باشد و نه سرد! و یادتان باشد از صابون استفاده نکنید چون صابون می‌تواند باعث حساسیت و خشکی پوست‌تان بشود. اگر نمی‌توانید صابون را از برنامه‌ ی حمام خود حذف کنید، از صابون‌های Dove  یا Aveeno  استفاده کنید و آن را بعد از استفاده خوب از بدن‌تان بشویید. همچنین حق ندارید از کیسه، لیف، یا اسفنج حمام استفاده کنید چون می‌تواند پوست‌تان را به سرعت بدتر کند.
بعد از خیساندن خودتان در آب سرد، به آرامی بدن‌تان را با یک حوله‌ی تمیز خشک کنید. اگر چند ساعت در وان حمام سپری کرده‌اید، از حمام کردن صرفنظر کنید و سریعا با آب سرد دوش بگیرید. نکته‌ی دیگر این که خیس خوردن طولانی مدت می‌تواند باعث خشکی و خارش پوست بشود. بنابراین، باید وقت کافی صرف خیساندن خودتان در آب نسبتا خنک بکنید.

۴. بی حس کننده موضعی
ممکن است به بی حسی موضعی به عنوان یک درمان خانگی برای معالجه‌ی آفتاب سوختگی نگاه نشود، اما، در صورتی که به روشی موقت برای تسکین آفتاب سوختگی نیاز داشته باشید، می‌توانید از این نوع محصولات استفاده کنید. بی‌حس کننده‌های موضعی باعث تسکین موقت آفتاب سوختگی و خارش می‌شوند. باید به دنبال محصولات حاوی لیدوکائین باشید چون نسبت به سایر انواع بی‌حس کننده‌های موضعی کمتر باعث واکنش‌های آلرژیک می‌شود. چون اکثر آدم‌ها به چنین محصولاتی واکنش‌های آلرژیک نشان می‌دهند، قبل از استفاده‌ی کامل مقدار اندکی از آن را روی پوست‌تان امتحان کنید

۵. درمان آفتاب سوختگی با عسل
عسل یک نوع دیگر از موادی است که، علاوه بر خواص تغذیه‌ای، درمانی فوق‌العاده برای آفتاب سوختگی نیز محسوب می‌شود. مطابق مطالعات اخیرا انجام شده، عسل پوست را تقویت می‌کند و فرایند التیام پوست آسیب دیده را تسریع می‌کند. عسل می‌تواند مانع از خروج مایع بافت خوب، که حاوی آنزیم‌ها و پروتئین‌های تسریع کننده‌ی فرایند التیام است، بشود. به علاوه، می‌تواند بافت را تغذیه کند و التهاب را به نحوی کاهش دهد.
برای استفاده از عسل بر روی آفتاب سوختگی‌تان به عنوان یکی از درمان‌های خانگی، می‌توانید عسل را مستقیما روی ناحیه‌ی کوچکی از آفتاب سوختگی‌تان بمالید، یا همچنین می‌توانید عسل را روی باند بمالید و آن را روی ناحیه‌ی بزرگتری قرار دهید.

۶. توت فرنگی
ممکن است توت فرنگی میوه‌ی جذاب و جالبی به نظر برسد که بتوان از آن غذاهای خوشمزه درست کرد، اما در بین رایج‌ترین درمان‌های خانگی به کار گرفته شده برای آفتاب سوختگی نیز قرار دارد. در واقع، توت فرنگی را می‌توان به طرق مختلف استفاده کرد تا جلوی آفتاب سوختگی افراد گرفته شود. ممکن است عجیب به نظر برسد اما در حقیقت، توت فرنگی حاوی خواص ضد التهابی است، که می‌توان از عصاره‌ی آن برای تقویت پوست آسیب دیده و همچنین بهبود فرایند درمان پوست استفاده کرد. به علاوه، توت فرنگی حاوی اسید تانیک است که می‌تواند احساس گزندگی ناشی از آفتاب سوختگی را تسکین دهد.
طریقه‌ی استفاده از توت فرنگی نیز آسان است. فقط کافی است کمی توت فرنگی را له کنید تا چیزی شبیه خمیر از آن درست شود. بعد این خمیر را برای مدت چند دقیقه روی پوست‌تان بمالید و وقتی تمام شد آن را با آب بشویید. در صورتی که آفتاب سوختگی‌تان سطحی است و چندان بزرگ نیست می‌توانید از این روش موقتی استفاده کنید.

۷. کاهو
آدم‌ها از کاهو برای درست کردن خوراکی‌های خوشمزه من جمله سالاد و بسیاری دیگر از غذاها استفاده می‌کند. در حقیقت، کاهو نه تنها یکی از مولفه‌های ضروری برای درست کردن سالادهای خوشمزه است بلکه منبع مهمی است که به آدم‌ها کمک می‌کند از درد ناشی از آفتاب سوختگی رهایی پیدا کنند. بنابر باور بسیاری از مصرف کنندگان کاهو، این سبزی به عنوان یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای رهایی از آفتاب سوختگی به حساب می‌آید. مطالعات نشان داده‌اند که کاهو نوعی گیاه پزشکی است که حاوی خواص ضد التهابی و مسکن خوبی است، که می‌تواند به کاهش اثرات آفتاب سوختگی بر روی پوست‌تان کمک کند. بنابراین، در صورت دچار شدن به آفتاب سوختگی، بهتر است درب یخچال را باز کنید و کمی کاهو بردارید و به عنوان دوایی برای آفتاب سوختگی از آن مصرف کنید.
– کاهو را خوب بشویید.
– بعد برگ‌های آن را به مدت ۱۵ دقیقه در آب بجوشانید.
– بعد، آب آن را صاف کنید و بگذارید خنک شود.
– درست بعد از سرد شدن آب جوش، یک گلوله‌ی پنبه را در آن بخیسانید.
– سپس از این گلوله‌ی پنبه استفاده کنید و به آرامی آن را روی پوست آفتاب سوخته‌ی خود بمالید.
– باید این فرایند را چند بار در روز تکرار کنید تا به نتایج خوبی دست پیدا کنید.

۸. آب گوجه فرنگی
گوجه فرنگی یکی از میوه‌های سالم و بی‌خطری است که استفاده‌های بسیاری دارد. شما می‌توانید از گوجه فرنگی در درست کردن غذاهای خوشمزه‌ی بسیاری استفاده کنید که می‌توانند سلامت‌تان را بهبود ببخشند. به علاوه، می‌توانید برای تغذیه‌ی پوست با عناصر مغذی و کمک به نرمی و مرطوب ماندن آن در کل، گوجه فرنگی مصرف کنید. به ویژه، گوجه فرنگی برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست  توسط اشعه‌ی فرا بنفش استفاده می‌شود و همین طور برای درمان آفتاب سوختگی به کار می‌رود. آب قرمز رنگ گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن است – آنتی اکسیدانی قوی، که می‌تواند اثرات خنک کننده‌ی کافی در ناحیه‌ی آسیب دیده به خاطر آفتاب سوختگی ایجاد کند. گوجه فرنگی نه تنها پوست شما را خنک می‌کند و تسکین می‌دهد بلکه ویتامین A و C کافی برای تغذیه مجدد پوست‌تان را فراهم می‌آورد.
– ابتدا، ۲-۳ عدد گوجه فرنگی و ۱ قاشق غذاخوری ماست را آماده کنید.
– باید گوجه‌ فرنگی‌ها را خوب بکوبید و از یک پارچه‌ی نازک برای گرفتن آب آن استفاده کنید.
– بعد ماست را با آب گوجه فرنگی مخلوط کنید.
– سپس، مخلوط به دست آمده را روی پوست آفتاب سوخته‌ی خود بمالید. و بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند.
– بعد آن را بشویید و این کار را ۲-۳ بار در روز تکرار کنید.

۹. گل ختمی
گل ختمی، تا حدودی، در بین موثرترین درمان‌های خانگی برای رهایی از آفتاب سوختگی قرار می‌گیرد. این نوعی درمان گیاهی خوب برای درمان آفتاب سوختگی است. خواص خنک کنندگی و مسکن موجود در گل ختمی باعث احساس راحتی شما در ناحیه‌ای از پوست که دچار آفتاب سوختگی شده است می‌شود. گل ختمی حاوی مولفه‌های ضد التهابی است که در تشکیل یک لایه‌ی محافظ برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست به خاطر تابش نور آفتاب می‌شوند.
– باید یک مشت ریشه‌ی گل ختمی یا ۲ قاشق چایخوری ریشه‌ی گل ختمی خشک شده را در ۱-۲ فنجان آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید.
– آب آن را صاف کنید و بگذارید خنک شود.
– بعد، یک تکه گاز پانسمان را در این آب بزنید و روی قسمت آفتاب سوخته بگذارید. این کار کم کم آفتاب سوختگی شما را تسکین خواهد داد.

۱۰. درمان آفتاب سوختگی با کمپرس سرد
کمپرس سرد روی پوست آفتاب سوخته قرار بدهید تا فورا تسکین بیابد و این یک درمان خانگی آفتاب سوختگی بسیار سریع و راحت و عالی است.

۱۱. دوش آب سرد
دوش آب سرد بگیرید تا پوست آفتاب‌سوخته تسکین بیابد. این درمان‌های طبیعی را در حمام برای تسکین درد و سایر علائم آفتاب سوختگی امتحان کنید:
– روغن اسطوخودوس
روغن معطر اسطوخودوس یا بابونه را به آب وان اضافه کنید و در آن غوطه‌ور شوید تا درد و سوزش‌تان کاهش بیابد.
-جوش شیرین
۲ فنجان جوش شیرین به آب داخل وان اضافه کنید تا سوزش و قرمزی ناشی از آفتاب سوختگی کاهش بیابد.
از ریختن صابون یا عطر در آب حمام پرهیز کنید، زیرا این کار می‌تواند پوست خشک و آفتاب‌سوخته را خشک‌تر کند.
مطلب مرتبط: ۲۰ درمان سریع سوختگی روی صورت و بدن

۱۲. درمان آفتاب سوختگی با لوسیون آلوورا
از لوسیون‌هایی که حاوی آلوئه‌ورا هستند برای تسکین و مرطوب کردن پوست آفتاب‌سوخته استفاده کنید. برخی از محصولات آلوئه‌ورا حاوی لیدوکائین هستند، یک ماده‌ی بی‌حس‌کننده که می‌تواند به کاهش درد ناشی از آفتاب سوختگی کمک کند. آلوئه‌ورا نیز مرطوب‌کننده‌ی خوبی برای پوست است و به عنوان درمان خانگی آفتاب سوختگی به کار می‌رود.

۱۳. درمان آفتاب سوختگی با آبرسانی پوست
پوست را آبرسانی کنید: مقدار زیادی آب، آب میوه، یا نوشیدنی‌های ورزشی بنوشید. پوست شما خشک و بی‌آب شده‌است. نوشیدن مایعات سبب می‌شود که آب از دست رفته‌ی بدن جبران شود و پوست شما سریع‌تر از آفتاب سوختگی بهبودی بیابد.

۱۴. کمپرس با محلول بارو
از کمپرس سردی که حاوی محلول بارو است برای تسکین و آرام کردن آفتاب سوختگی، روی پوست استعمال کنید و این یک درمان خانگی آفتاب سوختگی بسیار عالی است.

۱۵. کرم هیدروکورتیزون
کرم هیدروکورتیزون ۱٪ که بدون نسخه‌ی پزشک به فروش می‌رسد، می‌تواند به کاهش علائم آفتاب سوختگی مانند درد، خارش و تورم کمک کند.

۱۶. آرام بخش ها
برای کمک به کاهش درد و التهاب آفتاب سوختگی، داروهای آرام بخشی که نیازی به نسخه‌ی پزشک ندارند مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن مصرف کنید.

۱۷. شیر
شیر را با استفاده از تکه پارچه‌ای تمیز به پوستی که دچار آفتاب سوختگی شده، بمالید. شیر یک لایه‌ی نازک پروتئینی ایجاد می‌کند که به کاهش ناراحتی‌های آفتاب سوختگی کمک می‌کند.

۱۸. درمان آفتاب سوختگی با ماست
ماست هم مثل شیر می‌تواند پوستی را که دچار آفتاب سوختگی شده تسکین دهد.

۱۹. ویتامین E
ویتامین E نوعی آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند به کاهش التهاب ناشی از آفتاب سوختگی کمک کند. از روغن ویتامین E روی پوست استفاده کنید یا به طور منظم مکمل ویتامین E مصرف کنید. روغن ویتامین E را نیز می‌توانید روی پوستی که درحال کنده شدن است، مالش بدهید.
مطلب مرتبط:سوختگی: ۲۰ درمان خانگی سوختگی که واقعا معجزه می کنند

۲۰. چای و نعناع
چایی که تازه دم شده‌است را بگذارید خنک شود و سپس با استفاده از یک پارچه آن را روی پوست آفتاب‌سوخته بمالید. اسید تانیک موجود در چای سیاه اغلب به بیرون کشیدن گرما از پوستی که دچار سوختگی شده کمک می‌کند و همچنین سبب بازیابی تعادل pH پوست می‌شود. برای بیش‌تر کردن اثر خنک‌کنندگی چای کمی نعناع فلفلی به آن اضافه کنید.

۲۱. چای کیسه ای
چای‌ کیسه‌ای خنک شده در آب سرد را می‌توانید برای تسکین سوختگی و کاهش التهاب روی پلک‌های آفتاب‌سوخته استفاده کنید.

۲۲. خیار
خیار دارای خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد درد طبیعی است. آن را در یخچال بگذارید تا خنک شود، سپس در مخلوط‌کن لهش کنید تا خمیری آماده شود و آن را در مناطق آسیب دیده در اثر نور آفتاب، از جمله صورت، استعمال کنید. خیار می‌تواند برای پوستی که دچار آفتاب سوختگی شده، آرامش‌بخش هم باشد.

۲۳. درمان آفتاب سوختگی با سیب زمینی
چند سیب‌زمینی را پوست بکنید، ‌سپس آنها را آب‌پز و له کنید. کمی صبر کنید تا خنک شود و بعد مناطق آفتاب‌سوخته را کاملا با سیب‌زمینی له شده پوشش بدهید. اعتقاد بر این است که نشاسته‌ی موجود در سیب‌زمینی کمک می‌کند تا گرما از بین برود، و به این ترتیب درد کم می‌شود و روند بهبودی پوست تسریع می‌یابد.

۲۴. آرد ذرت
آرد ذرت را نیز می‌توانید با آب مخلوط کنید و خمیری آماده کنید که می‌تواند برای تسکین پوستی که دچار آفتاب سوختگی شده، مورد استفاده قرار بگیرد.

۲۵. فندق افسونگر
استفاده از گیاه فندق افسونگر روی پوست می‌تواند به کاهش التهاب و تسکین پوست آفتاب‌سوخته کمک کند.

۲۶. وازلین
اگر لب‌های‌تان دچار آفتاب سوختگی شده باشد، می‌توانید از وازلین استفاده کنید تا مرطوب شوند.

۲۷. درمان آفتاب سوختگی با عطر یا روغن گیاهی
روغن‌های معطر مانند روغن اسطوخدوس یا روغن معطر گل بی‌مرگ را می‌توان در مقدار کم برای تسکین آفتاب سوختگی روی پوست استعمال کرد.
مطلب مرتبط: ۱۰۰ بیماری رایج و هزاران درمان خانگی آنها

۲۸. هوای خنک
اگر در اثر آفتاب سوختگی احساس گرمای شدید دارید، خانه را خنک نگه دارید. کولر را روشن کنید تا هوای سرد روی پوست‌تان نیز نفوذ کند.

۲۹. انگولک ممنوع
اگر پوست شما پس از آفتاب سوختگی در حال کنده شدن بود، آن را انگولک نکنید یا از لایه‌برداری کردن آن پرهیز کنید.

۳۰. پوشاندن
اگر پوست‌تان تاول زده است، این نشانه‌ی آفتاب سوختگی شدید است. بهتر است که آنها را برای جلوگیری از ترکیدن بپوشانید و کاری بهشان نداشته باشید تا کم‌کم بهبود بیابند.

۳۱. تغییر در مصرف دارو
اگر هر دارویی مصرف می‌کنید که سبب می‌شود پوست‌تان نسبت به خورشید حساس شود (مانند تتراسایکلین، تیازید، سولفونامید، فنوتیازین، قرص‌های ضد بارداری خوراکی، دیورتیک‌ها (داروهای ادرارآور) و داروهای دیابت) با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا داروی دیگری وجود دارد که احتمال آفتاب سوختگی را در شما کم کند. قبل از مشاوره با پزشک خود، مصرف داروهای تجویزی را متوقف نکنید.

۳۲. درمان آفتاب سوختگی با روغن نارگیل
هنگامی که آفتاب سوختگی کمی تسکین یافت، روغن نارگیل را می‌توانید به عنوان مرطوب‌کننده پوست استفاده کنید. از روغن نارگیل به عنوان کرم ضد آفتاب استفاده نکنید! روغن نارگیل فاکتور حفاظت از خورشید (SPF) را ندارد و هیچ گونه محافظتی از پوست‌تان در برابر اشعه‌ی UV ارائه نمی‌دهد، بنابراین اگر از روغن نارگیل به جای کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید، احتمال بروز آفتاب سوختگی در شما وجود دارد.

۳۳. دوری از نور خورشید
به یک مکان سرپوشیده یا سایه بروید و دور از نور خورشید بمانید تا آفتاب سوختگی‌تان از بین برود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید فقط باعث می‌شود که اوضاع پوست‌تان بدتر شود.

۳۴. درمان آفتاب سوختگی با آنتی اکسیدان
استفاده از ضد آفتاب نیز یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای رهایی از آفتاب سوختگی است. آستاکسانتین – که به عنوان ضد آفتاب هم محسوب می‌شود – یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که وقتی به عنوان مکمل روزانه مصرف می‌شود در برابر آسیب نور خورشید به عنوان یک محافظ پوست عمل می‌کند. سایر آنتی اکسیدان‌های مفید که شایان ذکر هستند عبارتند از پروآنتوسیانیدین‌ها، رسوراترول، و لیکوپن.
میزان آنتی اکسیدان‌هایی که از رژیم غذایی‌تان دریافت می‌کنید میزان مقاومت شما را در برابر آفتاب سوختگی نشان می‌دهد. واقعیت این است که هر چه آنتی اکسیدان بیشتری جذب می‌کنید، پوست‌تان در برابر آفتاب سوختگی مقاوم‌تر می‌شود. چنین آنتی اکسیدان‌هایی به عنوان ضد آفتاب عمل می‌کنند و برای شما این امکان را فراهم می‌آورند که مدت زمان بیشتری را بتوانید در معرض نور آفتاب بمانید و در ضمن خطر آفتاب سوختگی را نیز به حداقل می‌رساند.

۳۵. پیشگیری
بهترین درمان در برابر آفتاب سوختگی پیشگیری است. همیشه کرم‌های ضد آفتاب با SPF ۳۰ یا بالاتر استفاده کنید، از لباس‌های محافظ و عینک آفتابی استفاده کنید و از تماس مستقیم با خورشید پرهیز کنید.
 

این مطلب در تاریخ دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .